Wielka miłość do Renault 5 – rozmowa z organizatorką Ogólnopolskiego Zlotu w Miedzianej Górze

Miłośników konkretnych marek i modeli samochodów jest dużo. Niektórzy jako dzieci zbierali zdjęcia i broszury z ukochanym autem, które później sami kupili i jeżdżą nim wszędzie gdzie się da. Inni zupełnie przypadkiem trafili na pojazd, który przekonał ich do siebie, i który później pokochali. Dla jednych ważne są cechy samochodu, dla innych cała otoczka wokół marki. Wśród fanów Renault 5 są zapewne i ci, i tamci. Wszyscy jednak spotykają się co roku na Ogólnopolskim Zlocie Renault 5 w Miedzianej Górze.

Co to za impreza? Kto za nią stoi? Dalczego warto się wybrać? Na nasze pytania odpowiedziała Anna Przybylak (Andzia) – organizatorka Zlotu Renault 5.

Jak to się stało, że powstała taka impreza jak Zlot Renault 5?

Renault 5 Klub Polska powstał w 2003 roku. Pierwszą inicjatywą nowo powstałego klubu było zorganizowanie I Ogólnopolskiego Zlotu Renault 5 w lipcu 2006 roku na Torze Kielce w Miedzianej Górze k/Kielc. Na zlot dotarło 13 samochodów marki Renault 5, których właściciele mieli okazję zmierzyć się w sprawnościowej jeździe na czas po torze. Wzorem pierwszej imprezy, każdy następny zlot organizowany jest w lipcu.

W tym roku odbędzie się już XIII zlot Renault5, wcześniejsze też Ty organizowałaś czy może organizator się zmieniał?

Historia Renault 5 w mojej rodzinie jest od bardzo dawna. Rodzinny czerwony dieselek spowodował, że mój brat wybrał się na I Zlot Renault 5 do Miedzianej Góry. Drugi, trzeci zlot także spędził w męskim gronie wśród „piątali”. Słuchając opowieści i widząc radość jaką tryskał Karol opowiadając o ludziach tam poznanych, o autach i całej imprezie, stwierdziłam razem z mężem, że dłużej czekać nie możemy. Zakupiliśmy spontanicznie czarne Renault 5 GTT zwane „Czarnuchem” i wybraliśmy się na nasz pierwszy (Klubowy IV) Zlot. Wtedy dopiero zrozumiałam co to jest siła i moc w grupie klubowiczów. Od tamtej pory pomaleńku, pomaleńku wspierałam, pomagałam, aż od X Zlotu, kiedy przejęłam obowiązki w organizowaniu zlotów. Pomagają mi w tym bardzo Ewelina Adamczyk – Kielce, zwana u nas w klubie Linką oraz Wioleta Habało – Kraków, zwana pięknie Wiolą. Nazwano nas „Trzech Muszkieterów w spódnicach”. Tak, tak, oficjalnie już mogę powiedzieć, że to kobiety przejęły ster nad całą organizacją zlotów. W chwili obecnej zloty to nie tylko testosteron i męskie zabawy autami, ale teraz zloty to rodzinny piknik, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Ile osób jest zaangażowanych i jak długo trwa organizacja takiej imprezy? 

Jak tylko otrzymuję potwierdzenie (styczeń) od Linki, że mamy już termin zlotu oficjalnie potwierdzony, zabieram się wtedy do pracy. Na początku pomaleńku, ale im bliżej do zlotu tym więcej jest prac do wykonania. Setki maili, chyba tysiące minut przegadanych przez telefon i ciągłe ustalenia. Całe szczęście sprawia mi to niesamowitą przyjemność, więc działam jak tylko mogę. Na miejsce do Miedzianej Góry przyjeżdżamy dzień wcześniej, razem z Wiolą i Linką (nie zapominając o rodzinie, bo mężowie i nasze dzieci też biorą w tym całym przedsięwzięciu czynny udział), aby już stricte technicznie wszystkiego dopilnować.

Od pierwszej edycji auta dopisywały czy impreza musiała nabrać rozgłosu? Ile samochodów zwykle przyjeżdża na zlot?

Od VI Zlotu frekwencja niestety zaczęła spadać, dlatego też zaczęłam się angażować przy organizacji oraz wsparciu finansowym.

W roku 2015 hucznie świętowaliśmy X Zlot Renault 5 Klub Polska. Od tego momentu frekwencja zaczęła rosnąć. Na forum klubowym zaczęli pojawiać się nowi użytkownicy, co wiązało się także z nowymi piąteczkami na Zlotach. X Zlot był dla wszystkich uczestników bardzo ważnym wydarzeniem. Przyjechało 24 klubowiczów (w tym 12 samochodów Renault 5) wraz z rodzinami. Łącznie na X Ogólnopolski Zlot przybyło około 60 osób. Rodzinna atmosfera sprawia, że z chęcią pokonujemy wiele kilometrów (Wrocław, Katowice, Włocławek, Bydgoszcz, Łódź, Warszawa, Łomża), aby raz w roku spotkać się w gronie ludzi, którzy kochają Renault 5.

W roku 2016 na XI Zlot Renault 5 przybyły już 23 ekipy, co przełożyło się na ponad 100 osób.

Rok 2017 pokazał nam, iż mimo upływu lat wciąż kochamy nasze samochody, dbamy o nie z należytym szacunkiem i cieszymy się każdego dnia, na co doskonałym dowodem był XII Zlot, na który przybyło 21 samochodów Renault 5, plus 10 ekip stałych bywalców, którzy nie posiadają R5 lub nie mogli nią przyjechać z powodów niedokończonych jeszcze projektów. Podsumowując 2017 rok: 21 piąteczek, 31 ekip, ponad 120 uczestników, czyli XII Zlot uważam za udany i już wiem, że rok 2018 będzie owocniejszy.

Formuła jest ciągle taka sama czy coś zmieniacie, dodajecie, ulepszacie?

Formuła do tej pory raczej była taka sama. Została dodana parę lat temu konkurencja ¼ mili, na którą bardzo ciepło zareagowali uczestnicy i chętnie biorą w niej udział. W tym roku z racji, że to będzie XIII Zlot i to nie pechowy, szykuję dla uczestników wiele zmian. Mam nadzieję, że one też zostaną przyjęte z entuzjazmem.

Co jest najfajniejsze w takim ogólnopolski zlocie Renault 5?

Najprzyjemniejsze w takich Ogólnopolskich zlotach jest to, że mimo bardzo dużej odległości, która dzieli nas, Klubowiczów, w tym wyjątkowym czasie spotykamy się właśnie wszyscy razem w Miedzianej Górze. Nawiązuje się tutaj wiele znajomości i przyjaźni, które przez rok cały pielęgnujemy na odległość poprzez komunikatory społecznościowe oraz forum klubowe. Wymieniamy się doświadczeniami, problemami oraz osiągnięciami związanymi z naszymi „piąteczkami”. W tym okresie oczekiwania na Zlot organizowane są także tak zwane Spoty, na które przyjeżdżają miłośnicy R5. Takie spotkania są już czysto towarzyskie.

W opisie wydarzenia można przeczytać, że mile widziani są zarówno obecni jak i przyszli oraz byli właściciele „piątek”. Czy to oznacza, że miłośnik modelu, który aktualnie nie posiada własnego egzemplarza też może przyjechać na zlot i wziąć udział w zaplanowanych atrakcjach?

Klub Renault 5 zrzesza wszystkich miłośników tego auta, czy posiadasz, posiadałeś lub zamierzasz nabyć Renóweczkę, liczy się dla nas pasja. Na zloty przyjeżdżają także osoby, które ciągle walczą z niedokończonym projektem lub z różnych innych przyczyn już nie mają „piąteczek”, ale bywali na Zlotach i wiedzą, że atmosfera spotkań jest niesamowita. Zloty uzależniają, haha. Aby brać czynny udział w konkurencjach należy zapoznać się z regulaminem na stronie klubu www.klubrenault.pl i zatwierdzić go.

Zlot jest zaplanowany na dni 20-22.07.2018r. Czy któryś dzień można uznać za najważniejszy, czy na każdy dzień zaplanowane są różne atrakcje?

W związku z tym, że wielu uczestników aby dotrzeć na Zlot musi przejechać duże ilości kilometrów (Wałbrzych 401km, Łomża 327km) piątek jest dniem podróżnych, czyli na spokojnie każdy w miarę możliwości przybywa na pole Campingowe Moto Raj Miedziana Góra. Niektórzy uczestnicy dojeżdżają już w południe, a niektórzy grubo po północy. Piątek spędzamy wspólnie na biesiadowaniu przy grillu i pogaduchach. Dniem kulminacyjnym jest zawsze sobota. Od godziny 11-tej rozpoczynają się pierwsze konkurencje sportowe dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci, między innymi: rzut oponą, ślepy slalom, przeciąganie auta, pchanie auta, to wszystko na terenie campingu. Około godziny 13-tej mamy przerwę obiadową, którą wykorzystujemy w celu prezentacji naszych Renóweczek w okolicznych miejscowościach. W ubiegłym roku gościliśmy w Poziomie Smaku w Chęcinach. W tym roku mamy plan, żeby odwiedzić Kielecki Rynek. Na Camping wracamy na godzinę 16-tą, aby przygotować się do najefektowniejszej i najbardziej wyczekiwanej przez wszystkich konkurencji jaką jest jazda sprawnościowa po torze. W tym sezonie będzie liczona suma czasów z trzech przejazdów oraz będzie podział na Klasy wg pojemności. Więcej szczegółów na stronie klubu www.klubrenault5.pl oraz na Facebookowym wydarzeniu XIII Ogólnopolski Zlot Renault 5. Nie mamy specjalnych wymagań typu klatka, kaski czy kombinezon. Jedynym wymogiem jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC oraz NNW. Konkurencje sportowe kończymy ¼ mili, która odbywa się już o zmroku. Około godziny 22-iej spotykamy się wszyscy przy wspólnym ognisku, gdzie rozdawane są puchary, medale, dyplomy oraz nagrody dla uczestników. Po oficjalnej części biesiadujemy przy ognisku do białego rana. Niedziela jest już dniem spokojnym. Pakowanie namiotów, wspólny obiad i niestety powrót do domów.

Na zlot obowiązuje rejestracja czy można po prostu przyjechać w dowolnym momencie?

Aby pooglądać nasze poczynania nie trzeba się rejestrować, wystarczy przyjechać, ale aby brać czynny udział w konkurencjach wymagamy rejestracji. Zapisy przyjmujemy poprzez naszą klubową stronę www.klubrenault5.pl

Są plany na przyszłość? Będą kolejne edycje zlotu?

Dopóki są „piątale” będą kolejne zloty i spoty, gdyż tak łatwo i szybko nie zapomina się przyjaźni i miłości jaką darzą się uczestnicy. „Piąteczki” potrzebują uwagi, skupienia, a także sporych nakładów finansowych, aby później pięknie się prezentowały i służyły jeszcze długie bezawaryjne lata. Trzynasty zlot będzie zlotem testowym, czyli sprawdzeniem czy wprowadzenie nowych zmian będzie przyjęte z entuzjazmem przez uczestników. Dlatego też bardzo serdecznie zapraszam wszystkich na XIII Ogólnopolski Zlot do Miedzianej Góry, tor Kielce, camping Moto Raj. Jeżeli posiadałeś kiedyś R5, jeżeli posiadasz R5 lub jeżeli zamierzasz nabyć R5, to właśnie Klub Renault 5 jest doskonałym miejscem dla Ciebie.

To była rozmowa z Anną Przybylak (Andzią), członkinią klubu Renault 5 Klub Polska, organizatorką XIII Ogólnopolskiego Zlotu Renault 5, który odbędzie się w dniach 20-22 lipca 2018r na Torze Kielce w Miedzianej Górze. Serdecznie zapraszamy w imieniu własnym i organizatorów!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *