„Mucha” z dawnych lat

Jeszcze będąc w liceum, zainteresowałam się czasopismami z okresu międzywojennego w Polsce. Jak zwykle w takich sytuacjach poszłam do taty i spytałam, czy nie ma czegoś ciekawego. Miał. Zaczęłam przeglądać pożółkłe kartki pochodzące z czasopism sprzed 80 lat. Razem z nimi leżała też książka. Po chwili okazało się, że to nie książka, a zbiór kolejnych numerów czasopisma „Mucha”, cały rok 1948.

Jak dowiadujemy się z pierwszej strony każdego numeru, Mucha to pismo satyryczno-polityczne, założone w roku 1868. Z kolei z innych źródeł wiemy, że było wydawane w latach 1868-1939 oraz 1946-1952.

Muszę przyznać, że pismo jest fantastyczne. Humorystyczne obrazki, lekka krytyka trafiająca w punkt, żarty i historie. Wszystko kulturalnie. Nie szkodzi, że niektóre komentarze dotyczą sytuacji politycznej sprzed 70 lat. Jak wiele z tego, co trapiło ludzi wtedy, jest nadal aktualne!

Kiedy otwieram starą, zniszczoną okładkę tego zbioru, wsiąkam. Tego nie odkłada się na bok tak po prostu. Wiecie, taka magia starych przedmiotów.

PS. Kiedyś wrzucę Wam coś tutaj, to poczytamy razem 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *