III Rajd Klasyków i Plastików (KiP) 16.12.2018

W niedzielę, 16 grudnia odbyła się, trzecia już edycja rajdu Klasyków i Plastików, na który zaprosiliśmy miłośników motoryzacji i dobrej zabawy. Zgodnie z ideą „klasyków i plastików”, nie miało znaczenia to, czy akurat mają pod ręką samochód klasyczny, czy też nie. Ze względu na to, że dzień wcześniej chmury posypały śniegiem, a Zarząd Dróg Miejski solą, wiele osób zrezygnowało z przyjazdu pojazdem zabytkowym. Mimo to na starcie zgromadziliśmy 50 samochodów, z których wiele było po prostu ciekawych. Tematem przewodnim rajdu były fortyfikacje Twierdzy Warszawa. Jednocześnie była to pierwsza runda Zimowej Ligi KiP.

Dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, start rajdu odbył na terenie Fortu IX „Dąbrowskiego”, nazywanego też Fortem „Sadyba” lub „Czerniaków”. Na miejscu zawodnicy musieli odpowiedzieć na przygotowane przez Maćka i Tomka pytania z wiedzy o muzuem. Aby to zrobić wystarczyło uważnie obejrzeć całą ekspozycję.
Po starcie załogi przemierzyły urokliwe i pokryte śniegiem ulicy Sadyby. Następnie udały się w kierunku Fortów VIII, VIIA, VII, VI Twierdzy Warszawa, gdzie czekały na nie różne zadania turystyczne. Za fortem VI „Okęcie” znów trasa zawitała na lokalne, osiedlowe uliczki – tym razem dzielnicy Stare Włochy. Meta rajdu zlokalizowana była przy Forcie „V” Włochy. Na zakończenie każda załóg mogła posilić się pysznymi pączkami.
Zawodnicy zostali podzieleni na dwie klasy – Turystyczną oraz Nawigacyjną, różniące się poziomem trudności itinerera. Dodatkowo przyznaliśmy również nagrody specjalne dla „Klasyka, który nie boi się zimy” – tutaj wygrała Skoda 120, oraz „Plastika z Fantazją”, którą to nagrodę wygrał pojazd marki Yugo Florida.

Wyniki rajdu można znaleźć tutaj. Gratulujemy zwycięzcom, oraz wszystkim, którym udało się dojechać do mety.

Poniżej znajdziecie galerię zdjęć, film w którym tłumaczę najtrudniejsze zagadnienia nawigacyjne z rajdu, materiały rajdowe oraz prawidłowo wypełnione karty drogowe.