Upierz sobie samochód

Czasem w życiu ludzi którzy lubią samochody trochę bardziej, przychodzi taki dzień, że chcą aby w ich aucie zapanował porządek permanentny. Żeby plastiki lśniły, szyby błyszczały, a tapicerka roztaczała wokół woń wiosennej łąki. Nie inaczej było w moim przypadku. O ile czyszczenie i polerowanie elementów niemateriałowych można przeprowadzić z użyciem chemii dostępnej w każdym markecie, o tyle z tym co zostało pokryte tapicerką materiałową robi się problem.

Otóż fotele, dywany, dywaniki i inne tego typu elementy najlepiej jest wyprać. Nic trudnego pomyślicie, przecież każdy ma w domu pralkę. Do mojej jednak nie zmieściły się ani fotele, ani dywany. Dowiedziałem się, że prania takich dużych rzeczy, używa się odkurzaczy piorących. Takie urządzenia są dość drogie, dlatego ja skorzystałem z opcji wypożyczenia.

Jeżeli szukamy wypożyczalni wspomnianych wyżej odkurzaczy w popularnej wyszukiwarce internetowej i jesteśmy z Warszawy, to znajdziemy tak naprawdę dwie opcje. Jedna, to wypożyczenie odkurzacza ze sklepu z dywanami „Komfort”, a druga to firma odkurzaczpioracy.pl. Ja skorzystałem z tej drugiej opcji. Po drodze jednak musiałem podjąć szereg decyzji:

  1. Na ile czasu chcę wypożyczyć odkurzacz? – Można na dobę, a można na weekend. Doba trwa 24h (około), Weekend od piątku w ciągu dnia do niedzieli o podobnej porze. Czyli tak naprawdę mamy dwie doby za cenę 1 i 1/3 doby.
  2. Jaki chcę odkurzacz? – Jest puzzi 100 i puzzi 200. Ten 200 nie jest 2 razy lepszy od tego 100, ale jest trochę lepszy i trochę droższy – 60zł za dobę, zamiast 50zł.
  3. Czy chcemy dodatkowe miarki proszku? – Gratis do każdego wypożyczenia jest 100g proszku. Każde dodatkowe 100g to 10zł. Za nieotwarte paczuszki się nie płaci, ale taki sam proszek kosztuje w Castoramie 65zł za 800g. Jedna paczuszka ma niby starczać na 14-15m2, ale to raczej nierealne. Ja ostatecznie korzystałem z Ariela ukradzionego z pralni.
  4. Czy chcemy odbiór osobisty, czy dostawę? Dostawa kosztuje dodatkowe 30zł (15 dostawa, 15 odbiór). Co ciekawe nie można opcji ze sobą łączyć. Pytałem, czy może mi ktoś przywieźć dzisiaj odkurzacz, a ja jutro go odstawię gdzie trzeba. Nie ma takiej opcji. Albo dostawa w dwie strony, albo w żadną i koniec.

W końcu wziąłem puzzi 200 na jedną dobę z dostawą do domu. Chciałem mieć odkurzacz na 10 rano, pani z biura powiedziała mi, że niestety na 10 nie dadzą rady i będzie bliżej 11. O 9:30 zadzwonił pan, że punkt 10 będzie. Odbiór niby dobę później, ale pan zapowiedział się że musi przyjechać bliżej 9 niż 10, bo potem jest poumawiany. W końcu był punkt 10.

No dobra, ale jak z samym praniem? Tutaj przepraszam, że nie ma żadnych zdjęć z tego procederu, ale oczywiście wypożyczyłem odkurzacz na dobę i postanowiłem uprać WSZYSTKIE samochody, bo będzie taniej nie? hehe. Z praniem jest tak. Wlewa się wodę z detergentem, podłącza rurę, prąd i się pierze. To znaczy jedna dysza tryska wodą w miejsce w którym druga dysza wciąga (odkurza wodę z brudem) i tyle. Wody leci dużo, co chwilę trzeba iść wylewać brudy i rozrabiać nową wodę z detergentem. Z tego wszystkiego prałem w zimnej wodzie, bo chodzenie co pół fotela po ciepłą to już przegięcie. Zresztą w ciepłej wcale nie pierze się lepiej, a tylko zbiornik na brudy przelewa się szybciej (bo wszystko się pieni).

Samo pranie jest okej. Niektórych brudów się nie dopierze (może nie za pierwszym razem), ale większość tak. Ogólny kurz z tapicerki można wyciągnąć bez problemu. No ale. Przy okazji do wnętrza wlewa się zawartość kilku wiader wody. Odkurzacz niby ją wciąga ale nie całą, a ta leje się niemiłosiernie. Ogólnie rezultat po dokładnym praniu foteli i dywanów jest mniej więcej taki jak w poniższym komiksie.

Będę na bieżąco informował jak ma się hodowla grzybków w bagażniku. Jeżeli kiedyś znajdziecie fotele z mojego samochodu na jakimś szrocie to pamiętajcie, żeby dobrze wycisnąć z nich wodę.

Ogólnie takie wypożyczenie polecam. Pranie żadnej filozofii nie wymaga, a na pewno wychodzi taniej niż gdyby to komuś zlecić, albo kupić sobie odkurzacz. W aucie czuć świeżością (póki jeszcze nie zgniło) a woda zmagazynowana w tapicerce da przyjemną ochłodę w nadchodzące ciepłe dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *