Praskie Klimaty – rozmowa z organizatorem rajdu i zlotu

Już niedługo (27 maja) odbędzie się III edycja cyklu Praskie Klimaty. Rozmawialiśmy z jej organizatorami i dowiedzieliśmy się paru ciekawych rzeczy. Jakich? Przeczytajcie!

Praskie Klimaty… co to takiego?

Praskie Klimaty to projekt realizowany przez grupę przyjaciół, którzy poznali się dzięki klasycznej motoryzacji. Dokładnie dzięki paradzie ślubnej fiatami 126p, zorganizowanej przez założyciela Praskich Klimatów. Projekt ten ma również na celu promowanie często zapomnianej i negatywnie kojarzącej się dzielnicy jaką jest Praga Północ. Urodziłem się, wychowałem i mieszkam na Pradze Północ i cieszę się, gdy widzę jak ludzie podziwiają zakątki starej Pragi. Tym bardziej, jeśli robią to za kierownicą klasycznych samochodów. Uważam, że nigdzie nie ma takiego klimatu jak tu.

Skąd pomysł? Jaka jest myśl przewodnia imprez?

Zaczęło się od przygotowania spontanicznej wycieczki dla znajomych, którą mieliśmy pokonać za kierownicą naszych klasyków. Niestety frekwencja nie dopisała i postanowiłem poszerzyć działania i przygotować rajd turystyczny po warszawskiej Pradze. Poprosiłem o pomoc mojego kolegę i obecnego „Krzykacza” i zaczęliśmy działać.

W naszych rajdach chodzi głównie o dobrą zabawę. Chcemy, aby nasz rajd był dostępny dla każdego. Zauważyliśmy, że w momencie kiedy zaczynaliśmy, było ich bardzo mało lub były przygotowywane dla ściśle zamkniętej grupy bywalców na tego typu imprezach. Postanowiliśmy to zmienić i wstrzeliliśmy się w tę lukę wśród imprez tego typu.

Sam jeździsz zabytkami?

Tak, obecnie posiadam Fiata 126p z 1991 roku, który przeszedł gruntowny remont oraz Mercedesa 190. Wcześniej była jeszcze 124ka. Pozostali koledzy również mają styczność z klasykami na co dzień.

Od czego się zaczęła Twoja przygoda z klasyczną motoryzacją?

Pierwszym klasykiem jaki posiadałem była Zastava 1100p w wersji Mediteran. Wtedy zaczęły się pierwsze zloty, a na pierwszy rajd wyruszyliśmy już 126p.

Od jak dawna organizujesz „Praskie rajdy”?

Tegoroczna edycja jest już trzecim wydaniem Praskich Klimatów. Impreza odbywa się co roku w ostatni weekend maja. We wrześniu 2017 przygotowaliśmy również dodatkowy rajd, który nazwaliśmy „Praskie Klimaty – po sąsiedzku” gdzie zabraliśmy naszych uczestników na drugą stronę Wisły, a dokładniej na Muranów i Stary Żoliborz śladami Warszawskiego Getta i Powstania Warszawskiego.

Co jest najfajniesze w imprezach z cyklu Praskie Klimaty? Dlaczego warto przyjechać?

Najfajniejsze jest to, że nasze rajdy są dla wszystkich. Zarówno dla amatorów, dla osób chcących spróbować swoich sił w rajdach turystycznych, dla rodzin z dziećmi, jak również dla starych wyjadaczy. Dodatkowo na mecie przygotowujemy zlot, gdzie można podziwiać piękne samochody, podzielić się emocjami po rajdzie, jak również poczuć klimat dawnych lat. Staramy się dbać o takie szczegóły.

Kto może przyjechać na rajd i zlot? Jest limit miejsc?

W rajdzie mogą wystartować załogi, które wysłały zgłoszenie. W tym roku przewidujemy 50 załóg, choć zawsze trzymamy kilka miejsc w zapasie, gdyby ktoś przyjechał na start i bardzo chciałby wystartować. Jeśli chodzi o zlot, tu nie mamy żadnych limitów, jeśli chodzi o frekwencję. Ważne jest tylko, żeby samochody, które przyjadą na zlot były powszechnie uważane za klasyczne. Myślę, że każdy, kto będzie chciał przyjechać, jest w stanie stwierdzić samodzielnie czy jego auto spełnia te kryteria. Zlot skierowany jest również dla osób nie posiadających klasyka. Zawsze zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do odwiedzenia naszego zlotu. W tamtym roku jedną z atrakcji był przejazd zabytkowym Jelczem Ogórkiem, dzięki uprzejmości firmy WPT1313.

Ile samochodów przyjeżdżało do tej pory na zlot?

Z roku na rok frekwencja rośnie. Początkowo było ich około 40, rok temu odnotowaliśmy już ponad 100 aut. Mamy nadzieję, że III edycja będzie cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem.

Gdzie w tym roku będzie zlot i którędy (oczywiście mniej więcej) pobiegnie rajd?

Zlot odbędzie się na mecie, czyli na parkingu firmy Autlet, która mieści się na terenie Fabryki Samochodów Osobowych przy ulicy Jagiellońskiej 88B. Rajd zaczyna się w Wawrze i wiedzie przez Pragę Południe, aż po Pragę Północ. Łącznie trasa mierzy około 65 km.

Są jakieś plany na przyszłość? Możemy się spodziewać kolejnych edycji?

Oczywiście! Co roku pod koniec maja organizowany będzie duży rajd i zlot, a w międzyczasie przygotujemy coś dodatkowego, żeby nikt o nas nie zapomniał. Na ten rok również mamy już plan, ale niech zostanie to naszą słodką tajemnicą.

Czy chcesz dodać coś, o co nie spytałam, a jest ważne lub ciekawe? 🙂

Ważni i ciekawi są również nasi partnerzy, bez których ciężko byłoby nam przygotować rajdy i zloty na taką skalę. Dzięki stałej współpracy z różnymi ludźmi, którzy tak samo jak my, kochają klasyczną motoryzację, oraz knajpami, kawiarniami i sklepami możemy zagwarantować ciekawe emocje na trasie oraz przekazać zwycięzcom ciekawe i cenne nagrody.

Dziękujemy Łukaszowi Leonczukowi za rozmowę. A Was zapraszamy na rajd i zlot w ramach III Rajdu Pojazdów Zabytkowych Praskie Klimaty!

 

-> Facebook Praskie Klimaty

-> Strona www Rajd Praskie Klimaty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *