O zupełnie nietypowym Typowym Rajdzie opowiada Typowy Kierowca

Tak się złożyło, że pewnego dnia na nasz rajd (chyba ten pierwszy) przyjechała ekipa z Północy. Konkretnie z Gdańska. Od tamtej pory bywają na naszych imprezach i wywożą z Warszawy puchary. Teraz sami organizują rajd – Typowy Rajd. Skąd nazwa? Stąd, że głównym organizatorem jest Typowy Kierowca. A dlaczego to wszystko takie typowe? O tym przeczytacie w naszej rozmowie z Tomkiem, czyli właśnie Typowym Kierowcą. Zatem naprzód!

Kim jest Typowy Kierowca?

Typowy Kierowca to człowiek, który próbuje na swoją pracę (kierowcy autobusu – przyp. red.) spojrzeć z troszkę innego punktu widzenia. Pasażerowie komunikacji miejskiej często są inspiracją i tworzą niespotykane historie, które potem można przelać na papier. Typowy to również kolekcjoner zabytkowych pojazdów (szczególnie autobusów) i od niedawna organizator turystycznych rajdów na Pomorzu.

Dlaczego Typowy Rajd? Czy mamy spodziewać się tego samego, co na każdym innym rajdzie?

Rajd będzie typowo nietypowy, czyli niektóre rzeczy będą bardzo typowe (np. itinerer strzałkowy), ale będą też rzeczy mniej typowe, szczególnie dla pomorskich uczestników, jak choinki czy plan.

Od jak dawna jest organizowany Typowy Rajd?

Typowy Rajd jest bardzo młody i teraz odbędzie się jego druga edycja. Ale z racji tej „świeżości” w organizacji, połączonej z setkami kilometrów przejechanych w rajdach, myślę, że może się zrobić z tego całkiem fajna impreza.

Czy robisz to sam, czy pomaga Ci jakaś ekipa?

Ekipa jest i to skromna, acz bardzo zaangażowana w robienie ciekawych (czasem szalonych) rzeczy i również przejechała wiele kilometrów z itinererem w ręku. Bez nich nie dałbym rady. Zresztą to częściowo za ich namową zaczęliśmy wspólnie robić rajdy. A są to Aleksandra Stalka oraz Maciej Kawka (znany również, a może przede wszystkim jako MacKaw)

Podaj trochę szczegółów nadchodzącej edycji. 

Startujemy z dzielnicy Zaspa, czyli jednego z kilku wielkich gdańskich blokowisk (do połowy lat 70-tych znajdowało się tu lotnisko), wśród wielu murali i… porzuconych samochodów (sam się zdziwiłem, że jest ich aż tyle). Meta natomiast zaplanowana jest w dzielnicy Nowy Port tuż przy kanale portowym, skąd mamy ładny widok na przepływające statki, a także na zabytkową Twierdzę Wisłoujście .

Kto może jechać?

Dopuszczamy start wszelkich samochodów, bez względu na rocznik. Oczywiście preferujemy samochody starsze, zabytkowe, ciekawe lub nietypowe.

Co jest punktowane podczas Typowego Rajdu?

Punktujemy oczywiście prawidłowy przejazd trasy, zapisanie wszystkich odpowiedzi, zdjęć, numerków itp itd, ale także, co nie zdarza się raczej w stolicy, przebrania. Zarówno zgodne z epoką zabytkowego wozu, jak i totalnie odjechane (mieliśmy już lekarzy w Skodzie 105, „Janusza i Grażynę” w Mercedesie 190 czy nurków w Fiacie Punto).

W ogóle skąd pomysł na organizację rajdów?

Jak już wcześniej wspomniałem namówiła mnie na to ekipa rajdowa, aczkolwiek nie wzięło się to z księżyca. Już kilka lat temu przebąknąłem Maćkowi „ a może ja też zrobię jakiś rajd…?” Do dzisiaj żałuję tych słów (śmiech). Generalnie rajdy to bardzo fajna zabawa i chciałem zobaczyć jak to jest uczestniczyć w takiej imprezie od tej drugiej strony. No i mam za swoje (śmiech).

Czy na Pomorzu jest dużo rajdów i innych imprez dla zabytków?

Na Pomorzu rajdów nie ma niestety zbyt wiele. Są to, poza Typowym, około 4 imprezy rocznie.

Są też imprezy typu rozpoczęcie sezonu czy spoty okolicznościowe, ale imprezy stricte dla zabytków są raczej w mniejszości.

Na koniec – dlaczego warto przyjechać na Typowy Rajd?

Na Typowy Rajd warto przyjechać, ponieważ jest zupełnie nietypowy, no i odbywa się w Gdańsku – czyż można o lepszą rekomendację?

 

No właśnie, na lepszą rekomendację nie ma co czekać. Można już teraz zapisać się na Typowy Rajd, który odbędzie się 9.06 w Gdańsku.

Więcej informacji o naszym Gościu i organizowanych przez niego imprezach znajdziecie tutaj:

-> Typowy Kierowca

-> II Typowy Rajd

-> Klasyczny Nocny Kruzing

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *